Marťanské lodě

O FILMU

Inspirací pro vznik tohoto filmu se stala kniha básní Marťanské lodě Aleny Černé a Martina E. Kyšperského. Natáčelo se na atraktivních místech města Brna.

Martin a Eliška, hlavní hrdinové filmu Marťanské lodě, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Vyrazí spolu do plaveckého bazénu, na výlet za město a setkávají se i v Norsku. Po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být. Je to jak z hollywoodské romance, jen v kulisách Brna. Vyléčí vesmírná láska všechny bolesti?

  • celovečerní hraný film
  • Česká republika, Norsko / 2021
  • natáčení v Brně: Městské lázně v Zábrdovicích, paláce Typos a Jalta, Kabaret Špaček, Kabinet múz, Bajkazyl, Malá Amerika a další
  • použité fotografie: Falcon
  • režie: Jan Foukal
  • hrají: Eliška Křenková, Martin E. Kyšperský, Agáta Červinková, Anita Krausová, Jan Strejcovský, Nikola Mucha, Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka a Pavel Zatloukal

O MÍSTECH NATÁČENÍ

Palác Jalta

Jalta byla postavena v letech 1928–1929 podle návrhu Jaroslava Polívky. V suterénech se původně nacházelo kino Bio Moderna a restaurace. V přízemí byla obchodní pasáž, v prvních dvou patrech kanceláře a obchodní prostory, ve třech nejvyšších patrech (páté je s terasou) obytné prostory. Tato brněnská funkcionalistická ikona je po náročné kompletní rekonstrukci znovu otevřená pro veřejnost. Nachází se v ní Cabaret des Péchés, luxusní obchody, pohodlné kanceláře a výjimečné bydlení.

Palác Typos

Budova stojící přímo v centru města, v níž donedávna sídlilo brněnské studio Česká televize, byla zkolaudována v letech 1927-1931 a poté přes 60 let sloužila k dispozici Brněnské tiskařské společnosti. Od roku 1993 je zde obchodní centrum, které se skládá z bytové části, kancelářské části a samotné obchodní pasáže. Přilehlý park slouží jako relaxační plocha s dostatkem zeleně a vodním prvkem. Naleznete zde i restaurace, trafiku, hodinářství, sázkovou kancelář, obchody s módními doplňky nebo diskotéku.

Malá Amerika

Projekt železničního skladiště, jedné z nejzajímavější průmyslových staveb své doby, která vytváří pomyslnou podnož panoramatu části historického jádra Brna s dominantou Petrova, je dílem dvojice technických úředníků Severní dráhy císaře Ferdinanda Wilhelma Asta a Hartwiga Fischela. Historická hala získala svůj název „Malá Amerika“ pravděpodobně díky své funkci překladiště zboží ze zámoří. V dnešní době poskytuje netradiční prostor pro pořádání výstav, koncertů, divadla a jiných kulturních či gastronomických akcí.

Městské lázně v Zábrdovicích

Městské lázně byly otevřeny v roce 1932. Dnes funguje už pouze venkovní areál, v provozu je od června do srpna. Největší atrakcí je umělé vlnobití v jednom ze tří bazénů, oblíbený je i 73 metrů dlouhý tobogán. Větší z bazénů má rozlohu 50 x 28 metrů, ten menší pak 45 x 19 metrů. Rodiče s dětmi potěší brouzdaliště s miniskluzavkou a dětské hřiště, dále jsou k dispozici ruské kuželky, pétanque, tři dráhy minigolfu, hřiště pro badminton, plážový volejbal nebo ping-pongové stoly.

ZAJÍMAVOST Z NATÁČENÍ

„Brno se podle mě za poslední roky hodně zvedlo, co se týče gastronomie. Když je teplo, miluju, jak ulice žijí místními lidmi, a je mi příjemné, že centrum není přespříliš zaplaveno davy zahraničních turistů. Trhy na Zelňáku, stálá expozice fauny, galerie, nově zrekonstruované Janáčkovo divadlo, antiky a místa jako Kvítka v bytě jsou pro mě jako oázy. Připadám si v Brně jako na dovolené u moře, protože lidé jsou tu vyklidněnější a pomalejší než v rušné Praze. Takže Brno je pro mě krásná směs ruchu a klidu ve správné míře. Dokázala bych si představit, že tam žiju,” vzpomíná na natáčení Eliška Křenková.