Dvoudílný projekt Marie Terezie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Zároveň film nabízí monumentální obrazovou podívanou na důležité události naší historie, jakými byly korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě nebo Marie Terezie uherskou královnou v Dómu sv. Martina v dnešní Bratislavě. Uvidíte v něm i plesy a hostiny u císařského dvora, plavbu panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám.
Zámek Valtice
Na místě dnešního zámku Valtice stál původně gotický hrad založený ve 12. století. Roku 1530 se stal sídelní rezidencí knížecího rodu Lichtenštejnů, kteří z něj z něj v průběhu staletí vytvořili rozlehlé sídlo se zámeckým areálem. Jeho současnou podobu mu vtiskla řada významných architektů 17. a 18. století – Anton Ospel, Anton Erhard Martinelli či Antonio Beduzzi. V roce 1996 byly zámek a zámecký areál včetně staveb jako Dianin chrám nebo Kolonáda na Rajstně zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Zámecké interiéry ve filmu představují pokoje vídeňské císařské rezidence Hofburg. Pokoj, ve kterém se natáčely novomanželské hrátky princezny Marie Terezie a Františka Štěpána se po natáčení vrátil do historicky věrnější podoby a místo červených tapet má teď zlaté, ostatní interiéry zámku zůstaly nezměněny. Další pokoje posloužily jako pracovna Karla VI. nebo rodinná jídelna. Štáb k natáčení využil také chodby, barokní kapli, nádvoří nebo zámecký park. Na televizních obrazovkách jste mohli vidět neuvěřitelných 2 500 kostýmů, 500 paruk a celkem 2000 komparzistů.
Tento web provozuje © TIC BRNO, p. o., Radnická 365/2, 602 00 Brno, info@ticbrno.cz
Statutární město Brno finančně podporuje TIC BRNO, příspěvkovou organizaci.